شب عید رفته بودم چند شاخه گل نرگس برای سفره ی نوروزی بخرم تا در کنار سنبل هایی که از قبل تهیه کرده بودم بوی فرحبخش بهار و طراوت دلپذیر آنرا بیشتر به خانه مان بیاورم. به نزدیکترین مغازه ی گلفروشی رفتم. دختر گلفروش با لبخندی به استقبالم آمد و وقتی به او گفتم که چه میخواهم در مدت کوتاهی چند شاخه گل نرگس را به طرز بسیار زیبایی آراست و به من داد. منهم در مقابل یک اسکناس و چند سکه یک دلاری به او دادم و از بابت گلها و آنهمه سلیقه که در آراستن آنها بکار برده بود تشکر کردم.

                                                              

 

گلها را برداشتم و چندانکه داشتم در را باز میکردم تا از مغازه اش خارج شوم آخرین نگاهم را به او انداختم تا از او خداحافظی کنم. دخترک مثل دسته گلی زیبا و دلفریب در میان آنهمه گلهای رنگارنگ و بوی خوش در پشت میز کار شیشه ای اش که چراغهای بالای سر آنرا درخشان تر کرده و هاله ای از نور چون رنگین کمان در اطراف او ایجاد کرده بودند، مثل فرشته ای دلربایی میکرد. تا نگاهش با نگاه من تلاقی نمود مثل اینکه از قبل میخواست چیزی به من بگوید، پیش از آنکه بگذارد از او خداحافظی کنم، "لب شیرین گشود و با من گفت": "آقا، من ده شاخه دیگر از این نرگس ها برایم باقی مانده است. میدانم امشب عید شما ایرانیها است و شما این گلها را برای سفره ی عیدتان میخواهید. اگر من تا آخر امشب آنها را نفروشم فردا همه شان روی دستم خواهند ماند ولی اگر شما لطف کنید و آنها را هم از من بخرید من در قیمت به شما تخفیف خواهم داد و با شما معامله ی خوبی خواهم کرد."

 

گفتم :"چه معامله ی خوبی با من خواهید کرد خانم عزیز؟" گفت:" همه ی گلها را در مجموع با شما بیست دلار حساب خواهم کرد، یعنی هم گلهایی را که قبلا" خریده اید و هم این ده شاخه دیگر را. به این ترتیب شما برای هر دوجینی سه دلار کمتر پرداخت میکنید( یعنی برای هر 12 شاخه گل سه دلار کمتر میدهید) و این معامله ی بسیار خوبی است. باور بفرمایید! حتا اگر خودتان هم اینقدر گل لازم ندارید میتوانید چند شاخه از آنها را به دوستان تان هدیه ی سال نو بدهید."

 

لحظه ای پیش خود اندیشیدم: "معامله ی خوب؟ آنهم از خوبرویان؟ مگر خودشان نگفته اند اینکار کمتر آید؟!" اما براستی وقتی برای چند لحظه ای عدد و رقم ها را در ذهنم پس و پیش نمودم و قدری حساب کتاب کردم، در حالیکه آن نازنین همچنان خیره به چهره ی من منتظر بود ببیند بالاخره من چه تصمیمی خواهم گرفت، به این نتیجه رسیدم که او درست میگوید و معامله اش با من واقعا" منصفانه و خوب است. یک لحظه حق را از حافظ گرفتم و به دخترک گلفروش دادم! باور کنید اگر آن بزرگوار هم در آن لحظه بجای من میبود در مقابل آنهمه ناز، متانت، شیرین زبانی، ادب و طراوت کاری جز این نمیکرد.

 

گلها را همه به مبلغ بیست دلار از او خریدم. هم من از معامله راضی بودم هم او.  من غیر از رضایت، در حیرت هم بودم که آن "دلبر ترسا" چگونه با غمزه مرا معمایی آموخت که به فکر خودم هم نرسیده بود.

 

                                                                                 نگار من که به مکتب نرفت و خط ننوشت       به غمزه مسئله آموز صـــــــد مهندس شد!

 

با شادی دو چندان به خانه رفتم تا معما را به روی کاغذ بیاورم و آنرا در این شبهای فرخنده تقدیم حضور دوستان کنم. باشد که دقایقی چند اندیشه ای زیبا در شما بوجود آورد و شما معلوم کنید که من آنشب در مقابل بیست دلار چند شاخه گل نرگس از آن گل رعنا خریدم؟


 این معادله بینهایت جواب صحیح برای زوج ( x,y ) دارد. اولین جواب آن (6,9 ) است، یعنی من ابتدا شش شاخه گل خریدم به مبلغ نه دلار و بعد ده شاخه دیگر هم خریدم که جمعا" شد 16 شاخه به قیمت 20 دلار.

چند دسته جواب دیگر برای معادله ی فوق عبارتند از (40,26 ) و (70,35 ) و (390,117 ). این جوابها و جوابهای دیگر اگر چه از نظر ریاضی قابل قبول هستند ولی در عرف بازار معمول نیستند. مثلا" در جواب دوم، فروشنده ای که 40 شاخه گل فروخته باشد به قیمت 26 دلار، نمی آید ده شاخه ی دیگر هم روی آن بگذارد و تمام 50 شاخه را به قیمت 20 دلار بفروشد مگر آنکه مشتری هوش از سر او برده باشد که البته در آن شب چنین نبود و بر عکس، این فروشنده بود که هوش از سر خریدار ربوده بود!!


برچسب ها: کتاب کار ریاضی، کتاب کار ریاضی 1، کتاب کار ریاضی اول دبیرستان، کتاب کار الهه آگاه، ریاضی اول دبیرستان، ویتامین ریاضیات، آموزش ریاضی، آموزش ریاضی دبیرستان، کتاب ریاضی، کمک درس ریاضیات، علم ریاضیات، آموزش ریاضی اول دبیرستان، کتاب کار ویتامین ریاضیات 1، الهه آگاه، کتاب الهه آگاه، حل تمرین ریاضی، حل تمرین ریاضی اول دبیرستان، نمونه سوالات ریاضی، نمونه سوالات ریاضی اول دبیرستان، نمونه سوالات امتحانی ریاضی، اعدادو نمادها، مجموعه، توان رسانی و ریشه گیری، چند جمله ایها، اتحاد، معادله درجه اول، معادله خط، نسبتهای مثلثاتی، عبارت های گویا، معادله درجه دوم، نامعادله، کتاب کار، ویتامین ریاضیات1، تجدیدی، کمبود ساعات آموزشی، مجموعه اعداد،  

تاریخ : یکشنبه 14 آبان 1391 | 11:05 ق.ظ | نویسنده : الهه آگاه | نظرات
.:

heart-black